Obsah diela

      Tento príbeh sa odohráva v časovom rozpätí od Silvestra roku 1846, až po Troch kráľov roku 1847 v malomeste Bruchoslavice. Starý mládenec Šúplata, vážený občan Bruchoslavíc, pomýšľa na ženbu a zaujíma sa o mladé  dievča Ľudmilu, dedičku bohatej vdovy Hovorkovej. Tá nie je proti hlavne kvôli jeho peniazom a núti svoju vnučku do vydaja. Ľudmila je ale zamilovaná do slovenského spisovateľa  Milenského, ktorý Hovorkovej nie je po vôli, pretože je chudobný. Tá prisľúbi Ľudmilu Šúplatovy, ktorý o tom hneď v ten večer porozpráva v krčme. Keď sa o tejto udalosti dozvie Milenský upadne do veľkého trápenia. V tejto situácii mu chce pomôcť jeho priateľ Brožek, mladý miestny advokát a vymyslí plán.

    Medzitým si Šúplatova kuchárka kúpi od prešibaného Žida los do lutrie, pretože si myslí, že automaticky vyhráva. Šúplata je na ňu veľmi nahnevaný, čo ju trápi a snaží sa ho predať kadekomu. Dokonca aj svojmu pánovi. Po dlhej námahe si los kúpi z ľútosti Brožek.

     Miestna klebetnica Hurdákova má rada Brožka ako vlastného syna, pretože jej raz pomohol s boľavými krížmi. Vďaka tomuto mu pomôže vniesť štipku pochybností do hlavy Šúplatu. Porozpráva mu nepravdivé klebety o zadĺženosti Hovorkovej, ktoré ho mierne privedú do rozpakov. V tejto chvíli však uňho víťazí láska a uverí, že to boli len klamstvá.

    Deň pred Tromi kráľmi sa u Hovorkovej zídu Šúplata a Milenský s Brožkom. Ten pokračuje vo svojom pláne. Kvôli nemu sa vtiera do priazne Ľudmily, čo vyhovuje aj Hovorkovej, pretože aj on vďaka svojmu otcovi radnému je bohatý a má vysoké postavenie. Šúplata na neho žiarli, lebo si myslel, že je jediný komu sa Hovorková líška. Brožek uvidí v novinách, že vyhral los, ktorý kúpil od Ilony. Keď sa o tom dozvie Šúplata, ktorý však nevie, že ho predala, uteká od Hovorkovej za Ilonou a okamžite ju požiada o ruku. Tá ho už dávno mala rada, takže súhlasí. Svadbu sa rozhodnú mať už na Tri krále.                             

    Po tom, čo Brožek flirtoval s Ľudmilou je naňho Milenský nahnevaný, pretože nebol podrobne oboznámený s jeho plánom. Brožkovi je to ľúto tak sa na druhý deň vyberú ku Hovorkovej. Tá sedí doma zronená potom, ako Šúplata narušil jej povesť a vzal si namiesto jej vnučky chudobnú kuchárku. V takomto stave prisľúbi Brožkovi splnenie jedného želanie v nádeji, že chce jej vnučku za ženu.
     On však chce Ľudmilu pre Milenského. V tej chvíli je Hovorkovej nešťastie na najvyššom možnom bode. Brožek však jej náladu zlepší, pretože jej povie o tom ako sa Šúplata okabátil s Ilonov a dá výherný los svojmu priateľovi Milenskému. V tej chvíli už nie je taký chudobný a všetci vrátane Hovorkovej môžu byť spokojný, až na chamtivého Šúplatu.